Wskazaniami do zabiegu mogą być względy estetyczne gdy nos jest krzywy, duży i garbaty, jak i medyczne np. skrzywienie przegrody nosowej.
Zabieg polega na chirurgicznym uformowaniu tkanek miękkich oraz chrząstek i kości nosa , aby nadać im prawidłowy kształt- jest to tzw. totalna korekta nosa. Jeżeli korekty wymaga tylko czubek nosa mówimy wówczas plastyce czubka nosa i zabieg polega na wymodelowaniu chrząstek nosa ( nie dotyczy kości ).
Przy dużych garbatych nosach jest najczęściej wykonywana tzw. poczwórna osteotomia korygująca garb i kości nosowe z lub bez korekcji czubka nosa, który w wielu przypadkach jest prawidłowy. Najczęściej natomiast wykonywanym zabiegiem w korektach kształtu nosa jest poczwórna osteotomia wraz z plastyką czubka nosa.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym dożylnym ( w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach w znieczuleniu miejscowym ).
Rekonwalescencja trwa ok. 2 tyg. Przez pierwsze dni występują w obrębie twarzy obrzęki i zasinienia. Po tygodniu zdejmowany jest z nosa opatrunek twardy ( gips ). Okres całkowitego wygojenia trwa ok 6- 12 mcy.