Plastyka brzucha ( abdominoplastyka )
Zabieg wykonywany zarówno u kobiet jak i u mężczyzn . Zabieg najczęściej stosowany po ciąży lub po gwałtownym odchudzaniu. Powstały wówczas efekt obwisłego brzucha z nadmiarem zwiotczałej skóry i tkanki podskórnej tłuszczowej , osłabionymi rozdzielonymi mięśniami prostymi brzucha oraz rozstępami jest możliwy do usunięcia w sposób operacyjny.
Zabieg polega na usunięciu nadmiaru skóry ( i ewentualnych rozstępów ) oraz nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej z środkowej i dolnej części brzucha. Często konieczne jest także zszycie rozdzielonych mięśni oraz wzmocnienie ścian brzucha. Szew mało widoczny, zakładany jest w dolnej części brzucha w okolicy nadłonowej.
Kobiety, które planują zajść w ciążę nie powinny mieć wykonywanej abdominoplastyki.
Rekonwalescencja trwa ok. 2-3 tyg. Pierwsze szwy są usuwane po 7 dniach a ostatnie w 14-tej dobie od zabiegu. Po zabiegu pacjent otrzymuje elastyczny pas brzuszny, który następnie musi nosić przez 5-6 tyg. Noszenie pasa nie przeszkadza w normalnym codziennym funkcjonowaniu pacjenta, powrót do pracy (np. biurowej ) jest możliwy po ok. 7 dniach.
Plastykę powłok brzusznych wykonujemy tylko i wyłącznie w znieczuleniu ogólnym.

Wśród operacji plastycznych powłok brzusznych należy wymienić również mini abdominoplastykę, który to zabieg jest podobny do plastyki brzucha lecz o mniejszym zasięgu oraz w trakcie którego nie jest odcinany i przesuwany pępek. Mini abdominoplastykę można wykonać w znieczuleniu miejscowym.